Lista aktualności Lista aktualności

Żuraw- „Dumny Arystokrata”

W ostatnim czasie na terenie Nadleśnictwa Nowogard (i nie tylko) możemy usłyszeć charakterystyczny klangor żurawi. Trąbiący głos wydawany jest o poranku, ale również podczas lotu i odległych wędrówek (żurawie tworzą wtedy klucz w kształcie litery „V” lub skośny szereg). Gatunek ten symbolizuje zarówno zbliżającą się zimę, jak i nadejście wiosny. Ale czy na pewno… ?

Zmieniająca się pogoda a tym samym brak mroźnej zimy i ocieplający się klimat sprawiają, iż zwierzęta te zaczynają się do nich dostosowywać. Najczęściej pojawiają się tu od połowy lutego do połowy marca. Najszybciej przylatują osobniki o najlepszej kondycji.

Żuraw po przylocie do docelowego miejsca, rozpoczyna tańce godowe. Podczas cudownego spektaklu możemy oglądać pięknie i bogato upierzone osobniki wykonujące z gracją ukłony, podskoki i obejścia. Jednakże nie jest to moment, kiedy dobierają się w pary. Otóż żurawie znajdują swojego partnera jeszcze jesienią, aby po powrocie wiosną założyć gniazda w najlepszych miejscach i rozpocząć gody. Świetnie czują się w pobliżu brzegów rzek i jezior. Ich pożywienie stanowią pędy roślin i nasion, czasami żaby i inne zwierzęta występujące w pobliżu wody.

Smukła budowa ciała połączona z dostojnością, wyniosłością i gracją oddawaną w każdym jednym ruchu, powodują iż określenie „dumnego arystokraty” nabiera sensu.

Żuraw to ptak nadziei i szczęścia, symbol wierności małżeńskiej a także spostrzegawczości. Warto zaznaczyć, iż klangor służy nie tylko do porozumiewania się (kontakty towarzyskie czy pozdrowienia), ale również do ostrzegania ( jest płochliwy), co symbolizuje także ogromną czujność.