Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY las

#sprzątaMY las wspólnie z Prezydentem ! Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

Na terenie Nadleśnictwa Nowogard z uczestnikami akcji spotkamy się:

  • w Płotkowie, godz. 12.00 – na terenie obiektu edukacyjnego „Zielona Kuźnia” (obręb Czermnica, Leśnictwo Olszyca) – propozycja dla dzieci wraz z opiekunami.

Koordynator akcji – Natasza Kaczmarek – tel. 725 550 805.

  • przy siedzibie Nadleśnictwa Nowogard (obręb Nowogard, Leśnictwo Radosław), godz. 11.30 – propozycja dla młodzieży i dorosłych.

Koordynator akcji – Marek Heiser – tel. 668 137 232.

Dla uczestników akcji przygotowane zostaną worki, rękawiczki oraz drobny pamiątkowy upominek (uczestnicy indywidualni, którzy dołączą do grup zorganizowanych mogą odebrać „wyposażenie” w sekretariacie nadleśnictwa bądź u koordynatorów akcji na miejscu zbiórki).

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.